10 grudnia 2023 15:12

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci profesora Jerzego Tomasika.

Był on zasłużonym naukowcem i dydaktykiem, który poświęcił swoje życie pracy w dziedzinie matematyki i informatyki.
W latach 1970-1985 pracował na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zdobył tytuł magistra (1970) i stopień doktora (1977)
w dziedzinie matematyki. Jego szerokie zainteresowania naukowe obejmowały logikę, języki formalne, algebrę uniwersalną i teorię modeli.

W początku lat 1980 należał do wąskiej grupy osób, która  wprowadziła na Uniwersytet Wrocławski tematykę
złożoności obliczeniowej i teoretycznych podstaw informatyki. Z tego czasu został zapamiętany jako pełen pasji nauczyciel, nie wstydzący się uczyć razem ze studentami, potrafiący się emocjonować przedmiotem, zadający otwarte pytania i cieszący się, gdy  studenci znajdują błędy w jego rozumowaniach.

Następnie, w  latach 1985-2000, był profesorem na Uniwersytecie Blaise Pascal, Clermont 2, we Francji.
Był również członkiem grupy badawczej GReP Vichy w Pôle Universitaire et Technologique de Vichy
oraz badaczem na wydziale inżynierii elektrycznej i komputerowej w Northeastern University w Bostonie (stan Massachusetts).

Urodzony w 1947 roku w Łodygowicach, Jerzy Tomasik był człowiekiem skromnym, przyjaznym i bardzo związanym z rodziną.
Był żonaty i miał dwie córki. Do rodziny i bliskich kierujemy nasze wyrazy współczucia.

Jezry Tomasik